Potrzebujesz samochodu na jakąś okazję lub na dłuższy czas, ale nie chcesz go kupować? Pomyśl o wynajmie auta. Obecnie wynajmować możesz nie tylko mieszkania i domy, ale także samochody. I to całkiem różne – od luksusowych, ekskluzywnych i drogich aut na specjalne okazje po zwykłe, ekonomiczne osobówki. Warto zapoznać się z ofertą aut na wynajem i odwiedzić takie miejsca jak wypożyczalnia samochodów.
Aby dowiedzieć się czy wypożyczalnia aut to dobry kierunek w Twojej sytuacji, warto zapoznać się z definicjami takich pojęć jak wynajem krótkoterminowy samochodów i wynajem długoterminowy samochodów.
Już teraz możesz również zdecydować się na sprawdzoną i najlepszą ofertę jaką przygotowała firma DOLCAR - Wypożyczalnia samochodów Warszawa.
Wynajem długoterminowy auta to nic innego jak tylko umowa zawarta na z góry określony czas pomiędzy wynajmującym samochodu a korzystającym. Charakter tej umowy jest oczywiście odpłatny. Firma użyczająca samochód to podmiot wynajmujący. Jest to przedsiębiorstwo – najczęściej firma leasingowa, która zajmie się sprzedażą auta kiedy na koniec umowy je zwrócisz. Wynajem długoterminowy auta to umowa na ok. 2-5 lat, w której założony jest z góry roczny limit kilometrów, a sposób finansowania dokonuje się przez leasing operacyjny. Podczas okresu wynajmowania możesz korzystać z auta i płacisz raty – jakby odpowiednik czynszu przy wynajmie mieszkania. Jeśli masz firmę z pewnością zainteresuje i ucieszy Cię fakt, że długoterminowy wynajem auta zakłada dokonywanie identycznych odliczeń podatkowych jak przy leasingu operacyjnym. Będąc przedsiębiorcą zapewne wiesz, że leasing operacyjny to według przepisów podatku VAT jakby usługa, więc naliczany od każdej raty podatek VAT podlega odliczeniu przez leasingobiorcę. Przy wynajmie długookresowym wkład własny często jest na poziomie 0%, choć w przypadku bardziej ekskluzywnych aut może wynosić do 10% wartości samochodu. Czy wynajem długoterminowy to jednak to samo co leasing operacyjny? Okazuje się, że nie. Przy wynajmie auta na długi okres mamy do wyboru tylko nowe modele lub demonstracyjne, które dealer ma swojej ofercie. Limit kilometrów do przejechania to także zagadnienie spotykane jedynie przy wynajmie. Jakie są wady i zalety wynajmu długoterminowego?
Najważniejsze zalety:
Wszystko bardzo wygodne, ale jakie są minusy? Do wad długoterminowego wynajmu można zaliczyć:
Podsumowując, długoterminowy wynajem samochodu będzie korzystny dla właścicieli firm, którzy nie są szczególnie zainteresowani zakupem samochodów na stałe i chcą uniknąć zmniejszenia zdolności kredytowej. Może być to dobry wybór dla przedsiębiorcy, który jest zainteresowany nowymi samochodami, ale nie chce zwiększać aktywów przez ich zakup.
Wypożyczalnie aut oferują też krótkoterminowy wynajem samochodów, czyli umowy na wynajem, w których okres wynajmu nie przekracza 21 lub 30 dni, przy czym dokładna ilość dni zależy od polityki, jaką prowadzi dana wypożyczalnia. Krótkoterminowy wynajem auta to dobre wyjście dla osób, którym czasowo potrzebny jest samochód – na jakąś okazję albo podczas pobytu za granicą lub czasowo w kraju ojczystym. Wynajmujący w tym trybie czasami mają też swoje auta w naprawie lub chcą po prostu przetestować dany model w praktyce. Do tego celu krótkoterminowy wynajem auta świetnie się nadaje jeśli jazdy próbne to za mało. Ciekawym pomysłem będzie też wynajem specjalnego auta na czas wakacji w celach związanych z szeroko pojętą turystyką czy przeprowadzkami. Wynajem krótkoterminowy sprawdzi się także kiedy masz do odebrania ważnych gości z lotniska.
Do najważniejszych zalet wynajmu samochodu w krótkim okresie należy:
Wadą tego typu rozwiązania może być: